Odpowiedni dach jest niezbędny do bezproblemowego użytkowania budynku. Pokrycie chroni wnętrze przed wodą i zabezpiecza konstrukcje przed niszczeniem. Stąd przy okazji budowy należy przyłożyć szczególną uwagę do wykonania dachu. Jednak żadne, nawet najlepsze pokrycie dachowe, nie będzie spełniać swojej funkcji bez odpowiednich obróbek blacharskich, które zabezpieczają cały dach w najbardziej newralgicznych miejscach.

Dzięki swojej trwałości i plastyczności blacha stalowa jest najlepszym surowcem do wykonywania obróbek blacharskich. W niektórych przypadkach, zamiast klasycznej blachy stosuje się obróbki z miedzi i znacznie rzadziej z aluminium bądź ołowiu.

Obróbki blacharskie stosowane są w różnych miejscach dachu. Jednym z podstawowych jest tzw. pas podrynnowy. Jest to element z płaskiej blachy, który mocuje się na desce okapowej. Pas podrynnowy stanowi zabezpieczenie drewnianej deski przed warunkami atmosferycznymi. Dopiero na tak zabezpieczoną deskę okapową dekarze montują uchwyty i samą rynnę.

Z rynną jest też związana kolejna z obróbek blacharskich, stosowana niemal na każdym dachu czyli okapnik. Blaszany element jest niejako przedłużeniem połaci dachu, dzięki któremu woda spływa bezpośrednio do rynny i nie wpływa pomiędzy dach a deskę okapową. Dodatkową rolą blaszanego okapnika jest zabezpieczenie końcówki samego dachu przed nawiewanymi przez wiatr kropelkami wody. W przypadku budynków, w których nie zastosowano rynny, np. altan, stosuje się większy okapnik spełniający jednocześnie rolę pasa podrynnowego. Dzięki temu z jednej strony chronimy konstrukcję przed wodą i warunkami atmosferycznymi, a z drugiej estetycznie kończymy pokrycie dachowe.

W budynkach o dachu dwuspadowym lub takim z facjatami, należy stosować wiatrownice. W przypadku wiatrownic ich rodzaj w dużej mierze zależy od pokrycia, ale też inwencji samego wykonawcy i zapotrzebowania inwestora. Dachówki ceramiczne i cementowe posiadają specjalne elementy krawędziowe spełniające role wiatrownic. Jednak z uwagi na ich cenę (są znacznie droższe niż zwykła dachówka) zdarza się, że inwestor decyduje się na blaszaną obróbkę zamiast dachówki krawędziowej. Blaszane wiatrownice są natomiast powszechnie stosowane przy pokryciach z z gontu bitumicznego, blachy, bez względu czy mówimy o falistej, trapezowej czy modułowej. Główną rolą wiatrownicy, jak sama nazwa wskazuje jest ochrona dachu przed wiatrem. Dobra wiatrownica zabezpiecza pokrycie przez zerwaniem w przypadku porywistych podmuchów. Jak inne obróbki blacharskie, wiatrownica stanowi również kolejne zabezpieczenie dachu przed nawiewaniem śniegu pod pokrycie i innymi warunkami atmosferycznymi.

Obróbki blacharskie są też powszechnie stosowane przy kominach, stanowiących jedne z najbardziej newralgicznych miejsc na każdym dachu. Odpowiednia obróbka zabezpiecza miejsce pomiędzy docelowym pokryciem, a kominem. Właściwa obróbka powinna odprowadzać wodę spływającą przy kominie. Zwieńczeniem obróbki przy kominie jest blaszana listwa, która powinna zostać zamontowana w specjalnie do tego przygotowanym nacięciu. Dzięki temu mamy pewność, że woda nie przedostanie się pod obróbkę.

Obróbki blacharskie znacznie rzadziej stosuje się na kalenicach. Jedynie w przypadku pokrycia z blachy gąsior jest blaszany. Stosowane są natomiast specjalne taśmy montowane pod gąsiorem, zazwyczaj aluminiowe, które stanowią zabezpieczenie przed nawiewanym śniegiem. 

Wybór obróbek blacharskich na rynku jest spory. Producenci obróbek oferują gotowe elementy. W takim jednak przypadku musimy je dostosować do istniejącej konstrukcji. Wiele firm dekarskich i składów budowlanych oferuje wykonanie obróbek na wymiar. Druga z opcji jest zdecydowanie lepsza, bo otrzymujemy produkt dokładnie taki jakiego potrzebujemy. 

W firmie ASPanel obróbki blacharskie są dostępne od ręki. Klient może na miejscu kupić pasy podrynnowe, okapniki czy też wiatrownice i niemal natychmiast otrzyma zgodne z zapotrzebowaniem obróbki blacharskie, które bez problemów będzie mógł zamontować na dachu. Firma oferuje obróbki blacharskie w szerokiej gamie kolorystycznej. Zadzwoń i sprawdź szczegóły.