1. Що таке металочерепиця?

Металочерепиця — покрівельні листи зі сталі, рідше з алюмінію, форма яких нагадує традиційну керамічну черепицю. Покриття поєднує вигляд черепичної покрівлі з малою масою листового металу. Попередньо пофарбований рулонний метал профілюють холодним способом, а потім поперечно штампують, утворюючи сходинки.

Типовий сталевий лист металочерепиці має кілька шарів:

  1. Сталеве осердя. Для різних моделей використовують, наприклад, сталь завтовшки 0,45–0,60 мм, часто 0,50 мм. Разом із формою профілю вона забезпечує жорсткість листа та впливає на стійкість до вм’ятин під час монтажу.
  2. Двостороннє металеве антикорозійне покриття. Це може бути цинк (наприклад, Z275 — 275 г/м² сумарно на обидві сторони) або сплав цинку з магнієм ZM. Для різних специфікацій зустрічаються й інші маси, зокрема 200–225 чи 350 г/м². Жертовний захист цинком обмежує корозію дрібних пошкоджень, але не усуває потреби захищати обрізи згідно з інструкцією.
  3. Пасивація й ґрунт. Тонкі підготовчі шари покращують зчеплення зовнішнього покриття з металом і доповнюють антикорозійний захист.
  4. Зовнішнє декоративно-захисне покриття. Полімерний шар, наприклад 25–55 мкм, або мінеральний гранулят надають покрівлі кольору й гладкої, матової чи фактурної поверхні. Стійкість до ультрафіолету, опадів і подряпин залежить від покриття.
  5. Захисне покриття зворотного боку. На бік листа, повернутий до лат і підпокрівельної мембрани, наносять захисний лак, зокрема на епоксидно-поліефірній основі.

Мала маса. Для поширених сталевих листів орієнтир становить близько 4,5–5,0 кг/м². Для деяких керамічних або бетонних покриттів наводять 40–55 кг/м². Це суттєва різниця у постійному навантаженні. Під час реконструкції несучу здатність усе одно перевіряє конструктор. Демонтаж старого азбестоцементу потребує окремої спеціалізованої процедури.

2. Які бувають види металочерепиці?

На практиці металочерепицю розрізняють за чотирма основними ознаками:

А. Формат листа й спосіб постачання.

  1. Листи на замовлення. Метал профілюють під довжину ската за кресленням або обміром. Для окремих моделей діапазон охоплює від приблизно 0,8 м до 6–7 м. Точні межі визначає виробник.
  2. Модульна металочерепиця. Компактні листи стандартизованого розміру постачають на піддонах. Наприклад, двомодульний лист може мати близько 70 см завдовжки й 115–120 см завширшки. Сусідні панелі накладаються одна на одну за схемою профілю.
  3. Одномодульні листи. Вузькі панелі на один ряд черепиці іноді мають готові отвори під кріплення. Покриття монтують послідовними рядами.

Б. Форма профілю.

  1. Класична хвиля, або S-подібний профіль. Повторює плавну лінію традиційної черепиці й пасує будинкам у класичному стилі та деяким реконструкціям.
  2. Плаский або низький профіль. Геометричні площини та виразні поперечні сходинки застосовують у сучасній архітектурі, зокрема в будинках у стилі сучасної клуні.
  3. Профіль під дерев’яний ґонт або плоску черепицю. Спеціальна форма штампування відтворює малюнок традиційного дерев’яного чи керамічного покриття.

В. Система захисного покриття.

  1. Глянцевий поліестер, наприклад 25 мкм. Це доступний варіант із гладкою поверхнею. Стійкість до сонця, подряпин і тривалість гарантії слід перевіряти у виробника.
  2. Матовий або фактурний поліестер, наприклад 35 мкм. Дрібна фактура розсіює світло й робить незначні сліди менш помітними. Гарантію та вимоги до середовища визначає конкретна система.
  3. Поліуретанові, гібридні та поліуретан-поліамідні покриття. Для деяких систем застосовують шар близько 50 мкм. Під час вибору Pural, Purmat, виробів лінійки GreenCoat чи інших покриттів порівнюють технічні карти, стійкість до УФ, механічних пошкоджень і корозійність середовища, зокрема біля моря. Назва лінійки сама по собі не встановлює склад або строк гарантії.
  4. Сталева черепиця з кам’яною посипкою. На сталеву основу з металевим захистом, зокрема алюмоцинком, наносять зв’язувальний шар і мінеральний гранулят. Фактура нагадує традиційну черепицю та може послаблювати шум дощу. Заходи снігозатримання й стійкість до граду визначають окремо.

Г. Симетрія листа.

  • Симетричні моделі можуть дозволяти укладання в обох напрямках: зліва направо або справа наліво.
  • В асиметричних моделей капілярна канавка та форма бокового напусту визначають напрямок монтажу.

3. У чому різниця між модульною металочерепицею та листами на замовлення?

Обидва формати можна виготовляти з тієї самої пофарбованої сталі. Відмінності проявляються під час доставки, підіймання, монтажу й розкрою. Для власника та покрівельника важливі такі характеристики:

ОзнакаМодульна металочерепицяЛисти за довжиною ската
Розміри листаКомпактний лист, наприклад 1,20 × 0,70 м. Маса окремої моделі може становити близько 3,7 кг.Довгі листи, наприклад від 1 м до 6–7 м. Великий лист залежно від ширини й товщини може важити 25–35 кг.
Наявність і строкиСтандартні модулі можуть бути в наявності на піддонах. Докупівля й повернення залишків залежать від кольору, партії та умов продавця.Виготовляють на замовлення. Строк, наприклад 1–3 тижні, слід підтвердити для конкретної партії.
Відходи на складному або вальмовому дахуКомпактні панелі зручніше розкладати біля ребер, розжолобків і люкарн. У сприятливому розкладі обрізки симетричного профілю можна використати на іншому скаті. Наведені іноді 3–6 % відходів потребують перевірки розкладкою.Через косі обрізи довгих листів відходів може бути більше, наприклад 15–25 % для окремої складної геометрії. Частку обчислюють за кресленням.
Доставка та підіймання на дахПакування розміщують на стандартному піддоні, а окрему панель легше переносити. Під час доставки перевіряють вантажопідйомність транспорту й правила безпечного підіймання.Потрібен транспорт із відповідною довжиною платформи. Під час підіймання можуть знадобитися 3–4 працівники, напрямні або механізований засіб відповідно до інструкції та умов вітру.
Вигляд і температурні деформаціїЗалежно від моделі є глибша сходинка й підготовлені місця кріплення. Короткі модулі полегшують суміщення поперечних стиків. Температурні деформації враховують для кожного формату.На скаті менше поперечних напустів. На великому простому двосхилому даху це може пришвидшити монтаж.
Ціна матеріалу за 1 м²Сам матеріал іноді коштує більше за квадратний метр. Різниця, наприклад 10–20 %, не є постійною. Порівнюють ціну корисного покриття за актуальними пропозиціями.Базова ціна за 1 м² може бути нижчою. Слід також врахувати відходи та напусти.

Практичний висновок.

  • Для простого одно- чи двосхилого даху без люкарн, наприклад гаража або господарської будівлі, листи за розміром ската дають змогу зменшити кількість напустів і прискорити укладання.
  • Для вальмового чи багатосхилого даху з люкарнами й розжолобками модулі часто вигідніші завдяки кращому використанню матеріалу. Це підтверджують розкладкою обох форматів.

4. Яку металочерепицю вибрати для житлового будинку?

Якщо покрівля має служити десятиліттями, крім форми й кольору перевірте чотири характеристики. Строк 30–50 років не є обіцянкою для кожної системи.

  1. Товщина сталевого осердя.
    • Недорогі листи можуть мати осердя 0,40–0,45 мм. Тонший метал за однакового профілю легше зім’яти під час перенесення. Для багатьох житлових проєктів порівнюють варіанти 0,50 мм. Перевіряйте задекларовану товщину, допуски, міцність профілю і кріплень. Назва металургійного комбінату, наприклад SSAB, ArcelorMittal, Tata Steel, Thyssenkrupp чи voestalpine, не замінює технічної карти виробу.
  2. Маса цинкового або цинк-магнієвого покриття.
    • Позначення Z275 означає 275 г/м² цинкового покриття сумарно з обох боків. Для ZM, зокрема 120–130 г/м², оцінюють заявлену корозійну стійкість. Прямий перерахунок маси ZM на 275–300 г/м² цинку й універсальний мінімум 225 г/м² для кожного будинку некоректні.
  3. Зовнішнє покриття: порівняйте поліуретанове, наприклад 50 мкм, і матовий поліестер, наприклад 35 мкм.
    • За відповідного бюджету розгляньте поліуретанове чи гібридне покриття. Для темного антрацитового чи чорного даху особливе значення мають заявлена стійкість кольору до УФ та умови естетичної гарантії. Окремо перевірте стійкість до подряпин і атмосферного впливу.
    • Фактурний матовий поліестер 35 мкм може бути проміжним варіантом. Глянцевий поліестер 25 мкм також обирають за технічною картою, середовищем і бюджетом — для житлової, гаражної чи господарської покрівлі.
    • Для житлової мансарди або спальні під дахом, де важлива тиша під час зливи, розгляньте покриття з кам’яною посипкою та звукоізоляцію всієї конструкції.
  4. Відповідність формату й профілю ухилу та геометрії ската.
    • Мінімальний ухил беруть з інструкції для конкретної моделі. Для різних профілів зустрічаються значення 9°, 10° чи 14°, але жодне з них не поширюється автоматично на всю металочерепицю.
    • На простих скатах порівнюють листи на замовлення й модульний формат. Для вальмового або складного даху зазвичай спершу роблять розкладку компактних панелей.

5. Що вибрати: металочерепицю чи керамічну черепицю?

Легке сталеве покриття та важча випалена кераміка відрізняються навантаженням, акустикою, способом укладання й ціною. Вибір залежить від конструкції даху, бюджету та пріоритетів.

Критерій порівнянняМеталочерепиця з попередньо пофарбованої сталіКерамічна черепиця з випаленої глини
Маса покриття на 1 м²Наприклад, 4,5–5,0 кг/м². Для 200 м² це близько 0,9–1,0 т самого покриття.Наприклад, 40–55 кг/м². Для 200 м² це близько 8–11 т покриття. Перевірте масу обраної моделі.
Вимоги до кроквяної системиМенша власна маса знижує постійне навантаження, що особливо важливо під час заміни старої покрівлі. Перерізи й крок крокв добирають розрахунком.Кроквяну систему та лати розраховують на більшу постійну масу, з урахуванням також снігу й вітру.
Довговічність і строк службиЯкісне покриття за правильного монтажу й догляду може служити десятиліттями. Діапазони 30–50 чи 60 років не є загальною гарантією. Сумісне ремонтне фарбування можливе після оцінки основи.Керамічна черепиця в окремих спорудах служить 80–100 років і довше. Мембрана, кріплення та лати можуть потребувати обслуговування раніше. Строк їх заміни визначають за фактичним станом.
Акустика під час дощуНа легких металевих листах удари крапель можуть бути чутніші. Посипка, внутрішні шари та ізоляція, зокрема мінеральна вата, впливають на шум. Фіксована товщина вати не гарантує заданого рівня.Велика маса кераміки сприяє приглушенню ударів дощу та граду. Результат залежить від повного складу покрівлі.
Стійкість до вітру та пошкодженьВеликі листи кріплять до лат за схемою з урахуванням вітрових зон. У разі локального пошкодження може знадобитися заміна листа чи модуля.Дрібноштучну черепицю (для деяких моделей близько 10–13 шт./м²) фіксують за монтажною схемою. Одну пошкоджену черепицю часто можна замінити окремо.
Водопоглинання й обростання мохомСталь не поглинає воду в об’ємі. Гладка поверхня полегшує стік, однак у вологих затінених місцях забруднення та обростання можливі.Водопоглинання залежить від кераміки й обробки поверхні. Наведені для окремих виробів 2–6 % не є універсальними. Затінені вологі скати потребують огляду.
Повна вартість змонтованої покрівліПорівнюють метал, планки, кріплення, основу, відходи та роботу. Економію в 25–40 % не можна гарантувати без двох кошторисів для того самого даху.До вартості рядової черепиці додаються коникові, фронтонні й вентиляційні елементи, кріплення та робота. Саме вони можуть істотно вплинути на загальну суму.

Кераміку варто розглядати для будинку з конструкцією, розрахованою на її масу, коли важливі традиційний вигляд і акустика. Металочерепиця може бути зручнішою для реконструкції й обмеженого бюджету. Для пологих скатів, зокрема 9–15°, перевіряйте мінімальний ухил обох конкретних систем.

6. Що краще: металочерепиця чи бетонна черепиця?

Бетонну, або цементно-піщану, черепицю виготовляють із кварцового піску, портландцементу, води й пігментів, зокрема оксидів заліза. Поверхня може мати акрилове покриття. За ціною її часто порівнюють із дорожчими варіантами металочерепиці.

  1. Маса та навантаження на конструкцію.
    • Для деяких бетонних покриттів маса становить близько 40–50 кг/м² і може збільшуватися після намокання. Для металочерепиці орієнтиром може бути 4,5 кг/м². Менша маса особливо важлива, коли несуча здатність обмежена.
  2. Зміни зовнішнього вигляду, пористість і мох.
    • Бетон має пористу структуру. Для окремих виробів вказують водопоглинання близько 4–8 %. З часом поверхневе покриття може вивітрюватися. Шорстка затінена поверхня зазвичай потребує більше догляду. Періодичність очищення та допустимий тиск води визначає виробник.
    • Сталева основа з поліуретановим покриттям, наприклад 50 мкм, не вбирає воду як пориста черепиця. Збереження кольору залежить від покриття й клімату. Обрізи, кріплення та пошкодження потрібно регулярно оглядати.
  3. Акустика та теплова інерція.
    • Значна маса бетонної черепиці допомагає приглушувати дощ і впливає на прогрівання покрівлі. Літній комфорт також залежить від вентиляції й теплоізоляції.
  4. Повна вартість даху: чого не показує ціна рядової черепиці?
    • Акційна ціна за м² базової бетонної черепиці може наближатися до ціни металочерепиці з поліуретановим покриттям. Додайте фронтонні й коникові елементи, кріплення, кроквяну конструкцію та монтаж. Різницю, наприклад 15–25 %, можна встановити лише за конкретними кошторисами.

Бетонна черепиця підійде, якщо потрібні традиційний вигляд і акустика масивного покриття, а конструкцію розраховано на його вагу. Якщо пріоритетами є невелика маса, колір і загальна ціна, порівняйте також металочерепицю з якісним захисним покриттям.

7. Чим металочерепиця відрізняється від профнастилу?

Обидва види листів можуть виготовляти з однакової оцинкованої пофарбованої сталі. Відрізняються геометрія, жорсткість та сфери застосування. Товщина, маса й покриття залежать від конкретної моделі.

  1. Форма й процес виготовлення.
    • Профнастил має поздовжні трапецієподібні ребра без поперечних сходинок. Наприклад, низькі профілі 6–8 мм застосовують для підшивки й облицювання, 18–35 мм — для деяких покрівель, гаражів і майстерень, а високі 45–160 мм — у розрахованих несучих настилах промислових будівель.
    • На листах металочерепиці крім поздовжнього профілю створюють поперечні сходинки з кроком модуля, наприклад 30–40 см, щоб відтворити ряди черепиці.
  2. Мінімальний ухил: стік води й герметичність.
    • У профнастилу вода стікає вздовж канавок без поперечних сходинок. Для деяких систем із профілями близько 35 або 45 мм виробник може дозволяти малий ухил, зокрема 3–5°, лише з передбаченими стиками й ущільненням. Самої висоти профілю недостатньо для такої рекомендації.
    • У металочерепиці поперечні сходинки та напусти обмежують застосування на пологому скаті. Приклади мінімумів 9–14° стосуються конкретних профілів. Нижче дозволеного ухилу зростає ризик задування води в стики.
  3. Крок лат та жорсткість.
    • У металочерепиці крок лат узгоджують із модулем, наприклад 350 мм. Початкову відстань від карниза й місця кріплення біля сходинки беруть із монтажної схеми моделі.
    • Для профнастилу крок опор залежить від висоти й товщини профілю, схеми спирання і розрахункових снігових та вітрових навантажень. Інтервал 40–80 см може бути лише прикладом.
  4. Вигляд і ціна.
    • Безперервне профілювання без поперечного штампування може зменшити вартість виробництва профнастилу. Різниця, наприклад 10–20 %, не є фіксованою. Профнастил має стриману лінійну геометрію, а металочерепиця відтворює малюнок традиційної покрівлі.

8. Чи підходить металочерепиця для даху гаража?

Так, якщо ухил і конструкція даху відповідають вимогам моделі. Для прибудованого або сусіднього гаража можна підібрати той самий профіль і колір, що й на житловому будинку.

Перед монтажем перевірте три умови:

  1. Ухил гаражного даху.
    • Окремі й прибудовані гаражі часто мають односкатну покрівлю з малим ухилом.
    • Коли фактичний ухил відповідає мінімуму виробника, можна розглядати металочерепицю. Для деяких моделей орієнтир становить близько 9–12°.
    • Якщо ухил нижчий за допустимий, зокрема на майже плоских дахах 8–9° або менше, вода й талий сніг можуть потрапляти в напусти. Розгляньте дозволені для цього ухилу профнастил, фальцеві панелі чи систему для плоского даху. Колір можна узгодити з будинком.
  2. Контроль конденсату в неопалюваному гаражі.
    • Коли вологе повітря контактує з холодним нижнім боком металу, конденсат може крапати на автомобіль. Це особливо помітно прохолодного ранку або після заїзду прогрітого мокрого авто.
    • Залежно від конструкції передбачають підпокрівельну мембрану з вентильованим проміжком або сумісне заводське антиконденсатне покриття. Воно тимчасово утримує вологу та повинно висихати під час провітрювання. Врахуйте відведення води й інструкцію виробника.
  3. Легка конструкція.
    • Маса металочерепиці близько 4,5 кг/м² для окремих моделей зменшує постійне навантаження на гаражні крокви або холодногнуті сталеві прогони. Їх розміри й кріплення визначають розрахунком.

9. Чи підходить металочерепиця для складного багатосхилого даху?

Так. Для складної геометрії насамперед порівнюють модульну чи одномодульну металочерепицю, зокрема з кам’яною посипкою, і розкладку довгих листів.

На вальмовому, багатощипцевому чи мансардному даху з люкарнами, розжолобками та ребрами формат впливає на зручність монтажу та кількість матеріалу:

Чим зручна модульна металочерепиця для складних скатів?

  • Менше обрізків за вдалої розкладки. Компактні модулі, наприклад 1,20 × 0,70 м, легше розмістити по обидва боки ребра. Частину трикутних обрізків симетричної моделі іноді можна перенести на протилежний скат. Рівень 3–6 % слід підтверджувати розкладкою.
  • Легше оформляти вузли. Компактну панель зручніше приміряти та різати холодним способом біля мансардного вікна, димоходу чи розжолобка, ніж маневрувати довгим шестиметровим листом на вітрі.
  • Обміри й замовлення. Стандартний модуль не треба замовляти за точною довжиною кожної крокви. Однак фактичні розміри, напусти та запас для розкрою потрібні для визначення кількості. Наявність конкретного кольору перевіряють на складі.

Чому довгі листи можуть виявитися невигідними на складному даху?

  • На трикутних скатах із розжолобками косі зрізи утворюють відходи. Через напрямленість профілю їх не завжди можна використати в іншому ряду. Для окремих проєктів наводять 15–25 %, але точне значення залежить від плану розкрою.

Для особливо складних вузлів, наприклад криволінійної люкарни чи башти, розглядають компактні одномодульні вироби. Допустимий радіус і схему кріплення треба узгодити з виробником.

10. Скільки служить металочерепиця?

Строк залежить від сталі, металевого й органічного покриттів, середовища, монтажу й догляду. Для окремих систем наводять орієнтири від 25–30 до 50–60 років і більше. Вони не є універсальною гарантією. Якщо основа справна, після огляду покриття іноді можна оновити сумісною фарбою.

На строк служби впливають три основні чинники:

1. Клас покриття й антикорозійний захист.

Зовнішнє покриттяПриклад товщини покриттяТехнічна й естетична гарантіїОрієнтири для порівняння довговічності
Стандартний глянцевий поліестер25 мкмПриклади умов для окремих лінійок: 10–15 років технічної й 5–10 років естетичної гарантії. Потрібен чинний гарантійний талон.У довідкових порівняннях наводять 25–30 років. Фактичний строк залежить від умов.
Фактурний або глибокоматовий поліестер35 мкмУ деяких лінійках наводять 20–30 років технічної й 10–15 років естетичної гарантії. Умови залежать від марки.Орієнтир 35–45 років не є гарантією продавця.
Гібридні поліуретан-поліефірні покриття35–40 мкмПриклади для окремих систем: 30–40 років технічної й 15–20 років естетичної гарантії. Перевірте винятки та допустиме середовище.Орієнтир 40–50 років залежить від конкретної системи та догляду.
Поліуретанові покриття та відповідні лінійки Pural / GreenCoatНаприклад, 50 мкмДля окремих моделей заявляють 40–50 років технічної та 20–25 років естетичної гарантії. Довічна гарантія можлива лише в межах точних умов виробника.Окремі оцінки сягають 50–60 років і більше. Склад конкретної лінійки перевіряють за картою виробу.
Алюмоцинк і натуральна кам’яна посипкаПонад 100 мкм для окремих систем. Метод вимірювання товщини посипки відрізняється від полімерної плівки.Для окремих виробів наводять 30–50 років. Умови та об’єкт гарантії визначає виробник.Орієнтир 50–60 років і більше залежить від системи й умов експлуатації.

2. Монтажні помилки, що скорочують строк служби.

  • Не ріжте пофарбовані сталеві листи абразивним диском кутової шліфмашини. Нагрівання руйнує покриття біля обрізу, а гарячі іскри випалюють фарбу на сусідніх ділянках. Це сприяє появі іржі та може порушити гарантійні умови. Користуйтеся дозволеним інструментом для холодного різання, зокрема висічними, електричними або ручними ножицями. Низькообертову пилку застосовуйте лише за дозволом виробника. Приберіть стружку й обробіть край за інструкцією.
  • Недостатня вентиляція. Контрлати створюють вентильований проміжок між мембраною й металом. Висоту, наприклад 2,5–4 см, перевіряють за конструкцією та інструкцією. Вхід повітря на карнизі й вихід біля коника мають бути вільними. Інакше волога повільно висихає та створює ризик корозії й ураження деревини.
  • Невідповідне кріплення. Неякісні шайби з часом тріскаються й втрачають герметичність. Застосовуйте рекомендовані виробником покрівельні саморізи з ущільнювальною шайбою EPDM або передбачену системою схему прихованого кріплення. Дотримуйтеся місця й моменту затягування.